IT srityje karjeros siekiantis jaunuolis laisvalaikį leidžia mokydamas senjorus

Pagėgiuose gyvenantis 17-metis moksleivis Paulius Šimkus įsitikinęs, kad jam puikiai pavyko suderinti pomėgį sekti informacinių technologijų naujienas ir galimybę skirti laiko itin prasmingai savanorystei.

„Esu dažnas Pagėgių Vydūno bibliotekos lankytojas, mėgstu užsukęs prisėsti prie kompiuterio, tad ir kvietimo tapti e. skautu sulaukiau iš bibliotekininkės. Tokia savanorystė man labai patinka, nes aktyviai domiuosi informacinėmis technologijomis“, – sako rudenį 11-tos klasės duris praversiantis jaunuolis.

Pirmoji Pauliaus, kaip e. skauto patirtis – praktinė pagalba vyresniems žmonėms, kurie prie kompiuterio sėdo pirmą kartą. Jis talkino dėstant kursą pradedantiesiems, jo metu bibliotekos lankytojai buvo mokomi naudotis kompiuteriu, planšete ar išmaniuoju telefonu, susikurti elektroninį paštą ir siųsti laiškus, skaityti aktualijas naujienų portaluose, internetu registruotis pas gydytoją bei mokėti mokesčius neišeinant iš namų.

Skaitmeniniai įgūdžiai padėjo išgyventi karantiną

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis atkreipia dėmesį, kad prie e. skautų tinklo jau prisijungė beveik 1,5 tūkst. savanorių visoje Lietuvoje.

„Džiaugiamės, kad vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių sulaukia mūsų e. skautų pagalbos ir lengviau susipažįsta bei sėkmingiau pradeda naudotis išmaniaisiais įrenginiais ir internetu. Savanorių pastangos taip pat labai vertinamos: aktyviai konsultuojantys e. skautai apdovanojami prizais, o ši savanorystė mokykloje įskaitoma kaip socialinė–pilietinė veikla“, – teigia e. skautų veiklos koordinatorius.

E. skautas Paulius apgailestauja, kad dėl pandemijos bibliotekoje sumažėjo renginių, bet tikisi, kad netrukus gyvenimas sugrįš į vėžes ir jo „skautavimas“ bus intensyvesnis. „Šis laikotarpis buvo nelengvas išbandymas mums visiems, o žmonėms, kurių naudojimosi išmaniomis technologijomis įgūdžiai buvo silpnesni – dar sudėtingesnis, mat jie turėjo mažiau įvairių bendravimo ar buitinių problemų sprendimo galimybių. Vyresni žmonės, kurie išmaniais įrenginiais ir internetu naudojasi aktyviau, šį laikotarpį išgyveno lengviau“, – mintimis dalijasi e. skautas.

Paulius atkreipia dėmesį, kad itin aktyviai savo kompiuterinio raštingumo žinias skuba gerinti tie vyresnio amžiaus žmonėms, kurių šeimos nariai gyvena užsienyje: „Jie dažniau susiduria su būtinybe siųsti laiškus ar nuotraukas, tad ir motyvacija gerinti savo kompiuterinio raštingumo įgūdžius jie turi didesnę“, – svarsto jis.

Anot Pauliaus, mokant vyresnius žmones naudotis išmaniosiomis technologijomis reikia daug kantrybės ir pastangų, kad suteiktos žinios išliktų ilgam ir būtų iš tiesų naudingos. „Kokybiškam mokymui reikia skirti laiko“, – apie buvimo e. skautu subtilybes ir misiją pasakoja jaunuolis.

Padės net sustabdytas gatvėje

Paulius prisipažįsta, kad kol kas į jokias komiškas situacijas kaip e. skautas patekęs nebuvo ir elektroniniu paštu išmokę naudotis mokiniai jo paties pašto dėžutės laiškais užversti nespėjo. Vaikinas nusiteikęs ryžtingai – konsultacijas informacinių technologijų naudojimo tema gali teikti bet kuriuo metu, net ir sustabdytas gatvėje.

„Nors taip dar nėra buvę, bet nereiškia, kad nebus“, – šypsosi Paulius ir priduria, kad šeimos nariai ir draugai puikiai žino, kad informacinės technologijos – jo mėgstama sritis, tad nedvejodami klausia patarimo ar konsultacijos.

Anot Pauliaus, buvimas e. skautu turi daug privalumų: „Man labai patinka bendravimas ir galimybė pasiūlyti savo pagalbą. Kai kurie su informacinėmis technologijos susiję dalykai mums, jaunesniems žmonėms, atrodo savaime suprantami, kaip kad laiško išsiuntimas elektroniniu paštu, o vyresniems interneto vartotojams prie jų tenka sugaišti nemažai laiko.“

Jauni žmonės, pasak e. skauto, daug savo laiko iššvaisto sėdėdami prie kompiuterio ar įbedę akis į išmanų telefoną ir žiūrėdami kokius nors vaizdelius, žaisdami kompiuterinius žaidimus. „Šį laiką galima išnaudoti daug prasmingiau, ypač jei savo žiniomis dalijamasi su kitais“, – sako Paulius ir skuba patikslinti, kad visi jį pažįstantys žino, kad ištisas paras priešais kompiuterio ekraną jis nesėdi. „Prisėdu tada, kai noriu susirasti kokios nors informacijos, bet ir be kompiuterio mano gyvenime yra daug kitų veiklų“, – sako jis.

Jei reikės, pasitelks ir dainavimą

Net septynerius metus vaikinas mokėsi muzikos mokykloje, o neatsiejama šių mokslų dalis buvo dalyvavimas įvairiuose dainavimo konkursuose. „Mėgstu tiek solinį, tiek chorinį dainavimą, renginių, koncertų ir kitokių veiklų mano gyvenime tikrai netrūko, o ir dabar, jei išgirstu grojant muziką, tai kaip aš be dainavimo?! Juk negaliu leisti balsui tinginiauti“, – nuotaikingai mintimis dalijosi jaunuolis.

Paklaustas, ar trumpos muzikinės pertraukėlės nebūtų puikus atsipalaidavimo būdas kompiuterinio raštingumo kursų metu, Paulius atsako, kad kol kas auditorijai, kuri renkasi mokytis kompiuterinio raštingumo, jam dainuoti neteko, bet tokios galimybės neatmetantis. Tiesa, savo ateities karjerą vaikinas norėtų sieti ne su dainavimu, o su informacinėmis technologijomis, jis taip pat aktyviai domisi reklamos verslo sfera.

Be to, kad pats aktyviai domisi informacinių technologijų naujovėmis, moksleivis dažnai sulaukia iš savo tėvų labai praktiškų užduočių: „Kai namuose atsiranda kokių nors nebereikalingų daiktų, tėvai man pasiūlo parduoti juos internetu, o man tai visai neblogai sekasi“, – sako jis, o paklaustas, kokį paskutinį daiktą pavyko itin sėkmingai parduoti virtualiu būdu, moksleivis pasakoja, kad įsigijęs naują išmanų telefoną, senąjį sėkmingai perleido kitam šeimininkui.

Paulius pasakoja, kad žinia apie jo prisijungimą prie e. skautų bendruomenės buvo įdomi ir jo bičiuliams, kurie taip pat suskubo domėtis šiuo projektu ir galimybe jungtis į e. skautų gretas. „Draugams sakau, kad tai labai įdomi patirtis, o kartu ir proga prisiminti primirštus dalykus ar išmokti naujų gudrybių“, – šypsojosi jis.

Tai, kad e. skautų tinklas laukia visų jaunų žmonių, kurie pasirengę skirti šiek tiek savo laiko ir pasidalinti turimomis žiniomis su tais, kam jų labai reikia, patvirtina ir e. skautų veiklos koordinatorius A. Ruseckis.

„Vos pora valandų per mėnesį pagalbos besimokantiems naudotis išmaniaisiais įrenginiais jūsų regiono bibliotekoje ar sutikimas teikti nuotolines konsultacijas – visa tai labai reikalinga pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Pasidalijimas žiniomis ir parodytas dėmesys ne tik padės vyresniam žmogui lengviau perprasti šiuolaikinių technologijų pasaulį, bet ir padrąsins jį domėtis naujovėmis ar įkvėps naujiems atradimams“, – apie savanorystės e. skautų tinkle naudą sako jis.

Asociacijos „Langas į ateitį” informacija ir nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode