Antradienį Mažeikių švietimo centre technologijų ir dailės mokytojams bei besidomintiems keramika pristatytas Ventos regioninio parko sukurtas mokomasis-edukacinis filmas „Raugo keramika“. Jame demonstruojamas raugo keramikos gamybos procesas nuo molio parengimo iki degimo.
Tęstinis projektas
Pasak projekto vadovo, Ventos regioninio parko vyr. specialisto Ramūno Dulinskio, raugo keramika – tai viena rečiausių ir archaiškiausių keramikos rūšių, kurios istorija siekia daugiau kaip 1000 metų. Ją žmonės taikė, kol dar nemokėjo glazūruoti. Tai grynas rankų darbas, kurio metu naudojamos vien tik gamtinės, natūralios medžiagos. Raugo keramikos technologija sujungia pagrindinius gamtos elementus: molis – tai žemė, krosnis – ugnis, raugas – gyvybės kupinas vanduo. Tai bene natūraliausias būdas ant įvairiausių indų išgauti raštus, kurie niekada nesikartoja. Dabar Lietuvoje tokia keramikos rūšimi užsiima vos vienas kitas kūrėjas. Kadangi Viekšniai prieš šimtą metų buvo vienas stipriausių keramikos centrų Lietuvoje, o šiuo metu puodininkystės tradicijos čia gerokai primirštos, daugiausia vietinio keramiko Vitalijaus Baltučio dėka jos vėl atgyja.
„Tai jau antrasis mokomasis filmas apie Viekšnių keramiką, – pasakojo R. Dulinskis. – Pirmajame, „Puodininkystė Viekšniuose“, sukurtame 2013 m., buvo pasakojama apie puodų gamybą ir glazūravimą. Šis filmas sulaukė didelio populiarumo, ypač tarp mokytojų ir mokinių, kurie pageidavo daugiau panašaus pobūdžio filmų apie kitas keramikos rūšis, tad tęsėme projektą ir šiandien pristatome naują mūsų kūrinį.“
Domėjosi filmo kūrimu
Filmą susirinkusiesiems pristatė jo pagrindinis herojus keramikas Vitalijus Baltutis, ne tik filme, bet ir susitikime kalbėjęs žemaitiškai: „Mūsų tikslas buvo ne tik parodyti raugo keramikos darbo procesą, bet ir puoselėti gimtąją tarmę kaip ir senuosius amatus.“
Pasak V. Baltučio, raugo keramikos kūrimo procesas trunka pakankamai ilgai, tad ir filmą nufilmuoti reikėjo nemažai laiko: „Užtrunka molio parengimas, gaminio darymas, degimas, taigi filmuoti teko ne vieną dieną. Buvo nufilmuota per 3 val. trukmės medžiaga, iš tos medžiagos reikėjo atrinkti būtiniausius dalykus, kad sutilptų į gerą pusvalandį. Aišku, peržiūrėjus pastebėjome klaidų, tačiau ištaisyti jau nebepavyko. Dalykinių pastabų davė ir keramikas Vygantas Vasaitis. Tikiuosi, kad filmas bus gera mokomoji priemonė, kuria naudosis mokytojai su mokiniais, o ir kiti besidomintys keramika.“
Ventos regioninio parko direktorius Andrius Almanis džiaugėsi projekto rezultatu ir teigė, jog filmas turi ne tik mokomąją, bet ir išliekamąją vertę: „Filmą galima žiūrėti ir po metų, ir po penkiasdešimties. Šio filmo tikslas nėra per pusę valandos išmokyti, kaip tapti keramiku. Buvo svarbu pademonstruoti vieną iš daugelio mūsų krašte esančių vertybių – Viekšnių miestelį, garsėjantį savo keramika.“
Susirinkusieji domėjosi filmo kūrimu, raugo keramikos gamybos ypatumais, uždavė nemažai kitų klausimų.
Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos.