Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad pacientai, kuriems skiriamas nemokamas medicininės reabilitacijos ir sanatorinis (antirecidyvinis) gydymas, gali pasirinkti reabilitacinio gydymo įstaigą. Tam skirta ir speciali VLK interneto svetainės skyriuje „Medicininė reabilitacija“ esanti informacinė sistema, kuria gali naudotis ir pacientai, ir gydytojai.
„Šioje informacinėje sistemoje pateikiami gydymo įstaigų, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo paslaugų teikimo ir apmokėjimo, sąrašai jų adresai, telefonai, teikiamos paslaugos. Gydymo įstaigos informacinėje sistemoje pateikia duomenis apie esamą laisvų vietų skaičių (ši informacija turi būti atnaujinama kiekvieną darbo dieną), o šiais duomenimis gali naudotis tiek pacientai, tiek gydytojai, kurie skiria reabilitaciją“, – teigia VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Savičiūtė.
Pasak jos, informacine sistema naudotis yra paprasta ir patogu: pavyzdžiui, paieškos langelyje galima įrašyti ieškomą ligų grupės ar gydymo rūšies pavadinimą, tuomet sistema pateiks trumpesnį sąrašą, kuriame bus tik ieškomas paslaugas teikiančios gydymo įstaigos bei nurodytas laisvų vietų skaičius.
Pacientui svarbu žinoti, kad jis turi teisę pasirinkti jam tinkančią reabilitacijos įstaigą bei sužinoti, kiek joje yra laisvų vietų. Gydytojo pareiga – paaiškinti pacientui apie jam reikalingas reabilitacinio gydymo paslaugas bei galimybes pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje šios paslaugos bus teikiamos.
VLK primena, kad nemokamas reabilitacinis gydymas apdraustiesiems gali būti skiriamas po ūmių ligų, operacijų, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis ar joms paūmėjus, po traumų ir kitais atvejais. Reabilitacija skiriama ne tada, kai pacientas pageidauja, o tuomet, kai ji reikalinga ir tik gydytojui atsakingai įvertinus paciento diagnozę, sveikatos būklę. Šį gydymą skiria gydantysis gydytojas pagal fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijas. Gydytojas taip pat spendžia, ar reikalinga reabilitacija stacionare ar ambulatoriškai, kokia galima jos trukmė.
Gydytojui paskyrus reabilitacinį ar sanatorinį gydymą, pacientui rūpintis jokiomis pažymomis nereikia. Visi formalumai tarp gydymo įstaigos ir ligonių kasų yra suderinami elektroniniu būdu, o būtini dokumentai persiunčiami į paciento pasirinktą reabilitacijos įstaigą.
Informacija apie reabilitacijos paslaugas teikiančias gydymo įstaigas skelbiama VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyriuje „Medicininė reabilitacija".
Irena Džiužaitė
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo pavaduotoja