Rudenį Alytuje stovės paminklas Dainavos apygardos partizanams

Šį rudenį Alytuje bus pastatytas paminklas Dainavos apygardos partizanams. Dainavos apygarda yra likusi vienintelė iš 9 partizanų apygardų, nepagerbta paminklu.

Dainavos paminklo statymo istorija užsitęsė net 23 metus – paminklo vietos ir jo projekto klausimą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (toliau – LGGRTC), visuomenė ir vietos valdžios struktūros svarstė nuo 1997 metų. 

Pernai vasarą LGGRTC irAlytaus miesto savivaldybės vadovai, partizanai, politiniai kaliniai, alytiškiai pagaliau sutarė, kad paminklas stovės Alytaus senamiesčio skvere;šią gegužęjiems buvo pristatytas būsimojo paminklo maketas.Statybos darbus planuojama baigti rudenį. 

Paminklo Dainavos apygardos partizanams kūrybinė grupė: paminklo autorius – skulptorius Gintautas Jonkus, aplinkos sutvarkymo autoriai – architektas prof. dr. Petras Grecevičius, kraštovaizdžio architektas doc. dr. Jonas Abromas.

Už paminklo pagaminimą ir pastatymą atsakinga Alytaus miesto savivaldybės administracija, už darbų finansavimą – paminklo iniciatorius LGGRTC.

Paminklas bus apšviestas LED šviestuvais. Šalia jo bus įrengti trys suoliukai, informacinis stendas lietuvių ir anglų kalbomis. Aplinką puoš puslankiu sukomponuota dviejų pakopų gyvatvorė iš visžalių augalų.

Dainavos apygarda buvo įkurta 1945 m. lapkričio mėn., ji apjungė Alytaus apskrities ir dalį Lazdijų apskrities partizanų. Dainavos apygardos įkūrėju ir pirmuoju vadu laikytinas plk. ltn. Juozas Vitkus-Kazimieraitis(1945 m. lapkritį – 1946 m. gegužę vadovavęs tuo metu vadinamai A apygardai). Kiti Dainavos apygardos vadai:

Dominykas JėčysĄžuolis (1946 m. gegužė–1947 m. rugpjūtis), 

Adolfas Ramanauskas–Vanagas (1947 m. rugpjūtis–1948 m. rugsėjis),

Benediktas LabėnasKariūnas (1948 m. rugsėjis–1949 m. kovas),

Lionginas BaliukevičiusDzūkas (1949 m. gegužė–1950 m. birželis), 

JuozasGegužisDiemedis (1950 m. birželis–1951 m. rugsėjis), 

Vincas DaunorasUngurys (1951 m. rugsėjis–1952 m. gegužė).

Žymesni mūšiai: Kalniškės mūšis(vyko 1945 m. gegužės16-17d.), du mūšiai Varčios miške (vyko 1945 m. birželio 14 d. ir birželio 23 d.), Merkinės mūšis (vyko 1945 gruodžio 15 d.).

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro informacija ir nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode